HAYIRSEVER HAZIM ESİRCİ İNŞA ETTİĞİ CAMİDE HASTALAR İÇİN MİSAFİRHANE YAPTI

Hasta yakınları caminin misafirhanesinde konaklıyor

KOCAELİ’nin Merkez Derince İlçesi, Devlet Hastanelerinin bulunduğu Sopalı Seminde, Gazi Osman Paşa Camisi‘ni Yaptırma Derneği Başkanı Sayın Hazım ESİRCİ, Hastaneye gelen bir kısım hasta yakınlarının bir konuda perişanlık yaşadıklarını tespit ediyor.

Bazı hastaların refakatçilerinin hastasının yanında bulunma imkanı sağlanırken, Yanık Tedavi Merkezi, hastalarının özelliği nedeniyle refakatçilerinin 24 saat hastasının yanında bulunmasına izin vermeyince, refakatçiler hastane dışında kanepelerde gecelediklerini tespit ediyor.

Konuyla ilgili arkadaşlarıyla da meşverette bulunup, inşa ettikleri GAZİ OSMAN PAŞA CAMİSİ‘nin alt katında bulunan iki büyük odayı teçhiz edip, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’nde tedaviye alınan hastaların yakınlarına ‘MİSAFİRHANE‘ olarak tahsis ediyor.

Gazi Osman Paşa Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı (Yanda resmi görülen) Hazım ESİRCİ, yaklaşık 8 yılda bine yakın hasta yakınının misafir edildiğini belirterek, amaçlarının şehir dışından gelip, hastanede tedavi olanların sıcak bir ortamda kalmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Yanık Ünitesi, Türkiye genelinden birçok hastayı kabul ediyor. Vücutlarının çeşitli yerlerinde, farklı sebeplerinden dolayı yanıklar oluşan hastalar, yurt genelindeki hastanelerden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’ne sevk edilerek tedavi görme imkanı buluyor. İçerisinde yoğun bakım ünitesi, ameliyathane ve yanık hastaları için özel tasarlanmış odalar bulunan yanık ünitesinde, ortamın steril olmasını sağlayabilmek adına hasta yakınları kabul edilmiyor.

          EV GİBİ  MİSAFİRHANE

Tedavi gören yakınlarını günde 1 saat görebilen hasta yakınları, hastaneye 250 metre mesafede bulunan Gazi Osman Paşa Camisi’nin misafirhanesinde konaklıyor. Caminin alt kısmında bulunan 2 büyük odayı misafirhaneye dönüştüren Gazi Osman Paşa Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği başkanı, yanık ünitesindeki personelin yönlendirdiği hasta yakınlarını burada misafir ediyor. Özellikle tedavileri 1 aydan fazla süren hastaların yakınlarının kabul edildiği misafirhanede çamaşır makinesinden buzdolabına kadar birçok imkan bulunuyor. Gazi Osman Paşa Cami İmamı Abdullah Koçyiğit tarafından kayıtları alınan hasta yakınları, tedavileri tamamlanıncaya kadar burada konaklamaları sağlanıyor. Cami misafirhanesine yanık ünitesinde yakınları tedavi gören hasta yakınlarından başka kimse kabul edilmiyor. Caminin 2 odası, ancak 5 kişi konuk olabiliyor. Evsiz kalan veya kalacak yere ihtiyacı olan başka kişiler ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sığınma Merkezi’ne yönlendiriliyor.

KARDEŞİNİN TEDAVİSİ BOYUNCA MİSAFİRHANEDE KALDI 

Kardeşinin tedavi gördüğü yaklaşık 1 aylık süre boyunca misafirhanede kalan Murat Öztürk, “Kardeşim Bartın‘da çalışırken tiner kazası geçirdi. Bartın‘dan buraya sevk ettiler. Biz de hastaneden öğrendik burada kalabileceğimizi. Hocamız da bizi kabul etti. Kardeşim yaklaşık 1 aydır hastanede tedavi görüyor. Ben de burada kalıyorum. Şu anda kardeşimin durumu iyiye gidiyor. Dün akşam servise aldılar. Burada güzel bir yer yapılmış. Hastaneden haber veriyorlar, biz de gelip burada kalma imkanı buluyoruz.” dedi.

           TEKİRDAĞ’DAN GELDİ MİSAFİRHANEDE KALDI 

Babası yüksek gerilim hattına kapılarak ağır yaralanan ve 25 gündür yanık ünitesinde tedavisi süren Muhammet Esat Avcı,Biz Lüleburgaz‘da ikamet ediyoruz. Babam, ağabeyimle birlikte Tekirdağ‘da bir işe gitmişti. Orada bir fabrikanın çatısında çalışırken, çatıya çok yakın olan yüksek gerilim hattının akımına kapılmış. Babam orada yanmış, ağabeyim söndürmüş. Önce Tekirdağ‘a sevk ettiler. Sonra Çorlu‘da bir hastaneye sevk edildik. Oradan da Derince‘ye sevk ettiler. Burada şu anda yoğun bakımda babam. Allah razı olsun, burada böyle bir yer yaptıklarını duyduk. İmamla konuşup burada kalmaya başladım. Çok iyi burası, memnunuz. Yatacak bir yerimiz var. Yemeğimizi getiriyorlar. Bunu yapanlardan Allah razı olsun. Babamın durumu şu anda iyiye gidiyor. Doktorla konuştuk. Yaklaşık 25 gündür burada kalıyorum. Burada beklemedeyiz.” diye konuştu.

        BİN HASTA YAKININI MİSAFİR ETTİLER 

Gazi Osman Paşa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hazım Esirci, 2012 yılından bu yana yaklaşık bin hasta yakınının cami misafirhanesinde konakladığını söyledi. Camiyi yaparken yanık ünitesinde tedavi gören hastaların sıkıntı yaşadıklarını duyduklarını belirten Hazım Esirci, 2008 yılında biz camimizin temeline başladık. 2012‘de bitirdik. O zaman camiyi yaparken bu hastanenin yanık ünitesinde kalan hastaların yakınları çok büyük sıkıntı yaşıyordu. Duyuyorduk buralarda. Kalacak yer sıkıntıları çok fazlaydı. Önce bir oda olarak düşündük. Sonra imkan olunca onu 2 oda olarak yaptık. 2012‘den beri hesaplara baktığımız zaman ailelerle birlikte, DİN, DİL, IRK, RENK farkı gözetmeden, bin kişiye yakın refakatçi insanımız burada kalmıştır” dedi.

Sadece yanık ünitesinde kalan hastaların yakınlarının misafirhanede konakladığını ifade eden Sayın Hazım ESİRCİ, şöyle konuştu: 

Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin bize büyük katkısı oluyor. Derince Belediyemizin de büyük katkıları var. Çok gariban vatandaşlarımız olduğu zaman bunlara Derince Belediyesi’nin aş evinden yemek getirtiyoruz. İmam arkadaşımız sağ olsun çok duyarlı, onunla birlikte burada kalanları takip ediyoruz. Herkesin kaydını alıyoruz. Bu caminin misafirhanesinde yanık ünitesindeki 5 kişilik refakatçiler haricinde kimse kalamaz. Burada zaten öyle bir yerimiz yok. 2 odamız var burada. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi bütün imkanlarımız var. Zor oluyor ama zahmet olmadan da rahmet olmuyor. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi

NE MUTLU İNSANLIĞA HİZMET EDEN TÜRK YURTTAŞINA..

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..