TACİZCİ AVUKAT MUHİTTİN KÖYLÜOĞLU REZALETİ

STAJYER AVUKATLARA TECAVÜZ EDEN AVUKAT İFŞA EDİLDİ!

Yaptığım en açık deyimiyle tecavüzdü. Üstelik bu tecavüz, kabul edeyim bana o an heyecan da verdi. Tabii ki sizin için asla öyle bir şey olamaz. Aramızdaki büyük yaş farkını göz önüne alacak olursak acı verdiği de mutlak. Pişmanlık duymadım. Tecavüz ederken çok açık bir şekilde zevk aldım”

Tecavüz ettiği stajerlerinden birine el yazısıyla yazdığı yukarıdaki cümleler, Av Muhittin Köylüoğlu’nun. Ve cinsel saldırıda bulunup tehdit ve şantajla ezdiği avukat kadın arkadaşlara attığı diğer mesajlardan birkaçı:

“Eğer bunları biri duyarsa senin hukuk hayatın biter. Seni hukuk camiasından silerim. Bunları ailen öğrenir, seni de okuldan alır”

“İyi avukat olmak istiyorsan yatmayı bileceksin, hatta iyi bir avukat olmak benim yatağımdan geçer. Benim yatağıma girenleri ben ihya ettim. Benimle yatarsan ev, araba veririm. Bunları sana erkek arkadaşın veremez.”

Tecavüzcü avukatın yanında stajyer olarak çalışan Av Öykü, yaşadığı tecavüzü bir arkadaşıyla paylaşması sonucu, Av Muhittin Köylüoğlu’nun tecavüzüne uğrayan birçok stajyer avukat olduğunu fark edince durumu herkese anlatmaya ve hukuki süreci başlatmaya kadar veriyor.
İşte Avukat Öykü’nün haykırışı ve destek talebi:

“Herkese merhaba ben öykü. İstanbul barosu avukatlarından av. M.K.’nın ben ve benim gibi birçok çalışanına cinsel saldırıda bulunduğunu ve tehditlerle bizi şikayetten vazgeçirmeye çalıştığını sizlere anlatacağım. Şu an yapacağım şey umarım daha fazla kadının yapmak zorunda kalmayacağı bir şey olur. Babamın avukatı, hukuk öğrencisi olduğum ve de okulumun masraflarını karşılayamadığım için bana iş teklifi yaptı ve çalışmaya başladım. Her şey bu şekilde başladı. kendisi bana babacan tavırlarla yaklaşarak meslekte ilerlemem için bana her şeyi öğreteceğini, gerçek manada avukat olmamı sağlayacağını söyledi ve bir süre sonra ofis işleri dışındaki işleri için beni her yere sürüklemeye başladı.

İlk kez çalıştığım için başlangıçta bunları çalışan olarak yapmam gerektiğini düşündüm. Daha sonra bana karşı tavırları değişti ve tacizleri başladı. İşi bırakmama, kendisini her yerden engellememe rağmen, sabaha karşı ailemle yaşadığım evin kapısına dayandı. Korkup aşağı indim. Beni arabasından inmeme izin vermeyip zorla evine götürdü. Kendisine karşı koymama ve açıkça hayır dememe rağmen bana cinsel saldırıda bulundu. Baronun eski başkan adaylarından, paneller ve Istanbul Barosunda konuşmacı olan, hukuk camiasında sevilen ve sayılan, her yerde tanıdığı olan, hep bununla övünen, CMK sisteminin kurucusu olarak kendisini tanıtan, patronum olan av. M.K. bana cinsel saldırıda bulundu. Beni daha öğrenciyken mesleğimi yapamaz hale getirmekle, rezil etmekle, bana kimsenin inanmayacağı, inansa da güçlü olduğu için kendisine bir şey yapılamayacağını söyleyerek tehdit etti.

30 yıllık ceza avukatı karşısında kimsenin bana inanmayacağını yanımda kimsenin durmayacağını düşünerek hiçbir yere başvuramadım. Zaten av. M.K. her yerde adamı olduğundan ve ona ne devletin ne de baronun bir şey yapamayacağından, hakimlerden savcılardan daha zeki olduğundan, herkesin bir açığını bildiğinden sürekli bahsediyordu. Telefonumu saklayıp kapıyı üzerime kilitleyip beni o halde bırakıp cmk görevine gitti. yapabildiğim tek şey ofiste saatlerce ağlamak oldu, kimseyi arayamadım bile. Sınavım olduğu için aklıma gelen tek şey okula gitmekti ve ağlayarak sınavıma girdim. Çaresizdim.

Saldırı sonrasında tehditler devam etti. Psikolojik rahatsızlıklarım başladı artık kaldıramıyorum dayanamıyorum. Beni saldırı sonrasında da bir ceza hukuku etkinliğine davet etme cesaretini bile gösterdi. Yanında çalışan stajyere ve avukata beni aratmaya devam etti. Tacizleri halen devam ediyor. Beni tehdit ediyor. Av. M.K.’nın cinsel saldırısının yalnızca bana olmadığını ofisindeki birçok kadın çalışana bunu yaptığını, senelerdir bu cinsel tacizleri ve saldırıları sürdürdüğünü öğrendim. Av. M.K.’nın başka çalışanlarına da cinsel saldırıda bulunduğunu tesadüfen karşılaştığım eski çalışana sana bir şey anlatacağım” demem üzerine direkt “taciz mi etti” demesi ile birçok kişi olduğumuzu fark ettik. Herkes benim gibi av M.K.’dan korkuyor. Hepimizi tüm Türkiye’de tanıdıkları olduğu, ceza hukukunu çok iyi bildiği için kavga etmeyi çok iyi bildiğini, asla delil bırakmadığını, sürekli olarak beyan ettiği için kimsenin şikayet etmeye cesaret edemediğini fark ettik.

Lütfen yanımızda olun, benim gibi patronunun cinsel saldırılarına maruz bırakılan tüm kadınlar, bunu birlikte durduralım. Daha fazla öykü olmasın. Kim bilir kaç kişiye daha saldırdı. Eminim, o bürodan yolu geçen birçok kadın av M.K.’nın taciz ve saldırılarına maruz kaldı. Lütfen kendinizi ve beni yalnız bırakmayın. Ben sizlerin de yaşadıklarını anlatacağı inancıyla bunları yazabiliyorum. Benim gibi bu cinsel saldırılara maruz bırakılan başka Öykü’ler olduğunu biliyorum. Av. M.K. kendi oğlunu bıçakla öldürmeye çalışmış bir insan. 30 yıllık ceza avukatı, eşlerine şiddet uygulamış ve ölüm tehditlerinde bulunmuş ve bulunmaya devam eden bir adam. Can güvenliğimden endişe ediyorum. Arkamda durabilecek sizlerden başka kimsem yok. Lütfen sessiz kalmak istemiyorum, ölmek istemiyorum. Lütfen sesimi herkese duyurun! artık daha fazla öykü olmasın.”