ORGENERAL HAYDAR SALTIK KİMDİR?

Ali Haydar Saltık, Türk asker ve diplomat.

1923′de Istanbul’da dünyaya geldi..

1940 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden,

1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu.

1943 yılında Topçu Sınıf Okulu’nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Batarya Komutanlığı ve Tabiye öğretmenliği görevlerinde bulundu.

1955 yılında Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay oldu.

1966 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile CENTO Eğitim Daire Başkanlığı, 8. Piyade Tugay Komutanlığı yaptı.

1970 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 3. Ordu Kurmay Başkanlığı, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı yaptı.

1974 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekât Başkanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1978 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Genelkurmay II. Başkanlığı, Ege Ordusu Komutanlığı yaptı. 12 Eylül Darbesi‘nden sonra Devlet Başkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği görevine atanarak, darbenin önemli isimlerinden biri oldu.

Daha sonra 1. Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptı.

6 Aralık 1983 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

30 Ağustos 1985 tarihinde emekli oldu. Ardından Bern Büyükelçisi olarak görev yaptı.

8 Nisan 2011‘de uzun süredir kalp yetmezliği tedavisi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde 88 yaşında vefat etti. Evli ve üç çocuk babasıydı. TSK’de Dürüstlük timsali olarak tanınırdı..