İNÖNÜ RESİMLİ PARALAR

Üstünde İnönü resmi basılı paralar.
Özetleyecek olursak…
“İnönü’nün, M. Kemal’e saygısı olsa para üstüne kendi resmini bastırır mıydı…” şeklinde bir soru…
Bilgide talihsizlik bir yana… Soru gerçekten güzel.
Bu konuda bilgisi olmayanlar iyi okusun.
İşte bu işin gerçeği..;

O yıllarda ülkemizde para ve pul basacak matbaamız yoktu. Para ve pullarımızı İngiltere / Londra’da büyük tesisleri bulunan Thomas De La Rue basıyordu. 1940 yılında İsmet İnönü hükümeti tarafından aynı yere 100 ve 50 kuruşluk olarak 20 milyon liralık banknot bastırıldı.
Basılan banknotlar Londra’dan NewYork Shine adlı gemiyle Türkiye’ye gönderildi. Gemi 2 hafta süren yolculuktan sonra yakıt almak için Yunanistan’ın Pire limanına uğradı.
Tarih 16 Nisan 1941‘di. Alman uçakları Pire limanına saldırarak Türkiye’ ye para getiren NewYork Shine gemisini batırdı.
Gemideki Türk paraları denize saçıldı ve Yunanlılar tarafından toplandı.
O dönem 20 milyon lira çok büyük paraydı, bu parayla Türkiye ekonomisi idare ediliyordu. Bu olay üzerine İnönü paraların Yunanlılar tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla Atatürk resimli tüm banknot paraları geçici olarak tedavülden kaldırmak zorunda kaldı.
Ve yeniden para bastırılması gerekmekteydi… Bu kez paranın üzerine de (anlaşılacağı üzere farklılık olması için) İnönü resmi koyulmuştu.
Halk içinde infial olmaması için bu olay saklanmıştır.
Yıllar sonra bu paralar da tedavülden kaldırılarak yeniden Atatürk resimli paralar bastırıldı.
İşte Cumhuriyet Halk partisi, Atatürk ve İsmet İnönü için yıllardır siyasi istismar konusu yapılan olay budur. Bütün bu yapılanlar gerçek devlet adamlığının göstergesidir. Atatürk ve İsmet İnönü, kurtuluş savaşında milyonlarca liraya ulaşan borçlarımızı zaman içerisinde akıllı politikalarla son kuruşuna kadar ödediler ve ülkeye büyük yatırımlar yaptılar.
Hasan Varol