FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

                          FAHRETTİN KOCA KİM?
Bazı arkadaşların öve öve bitiremediği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aslında kim?
Göreve nasıl, ne sebeple getirildi?
10 sene önce neydi, şu anda ne?

                 TARİKAT TEMSİLCİSİ
Fahrettin Koca, 1965 Konya doğumlu.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu.
Cemaatçi bir isim.
Nakşibendi tarikatı Halidi kolundan.
Gümüşhanevi dergahının İskenderpaşa çizgisinde.
Mehmet Zahid Kotku imamlığı ile başlayan, Mahmut Esad Coşan ile devam eden, Muharrem Nureddin Coşan ile süren tasavvufi cemaatinin aktif üyesi.

              İMAN-TİCARET YAN YANA
Doktor Fahrettin Koca, bir dönem Nakşibendi tarikatı bünyesinde hizmet veren İskenderpaşa cemaati lideri Mahmut Esat Coşan’ın ortakları arasında bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş’de yönetim kurulu başkanlığı yaptı.
Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş, 2008 yılının Ekim ayında, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yatırım teşvik programından 79.2 Milyon lira destek aldı.
2009 yılında faaliyetlerini sonlandırdı.
Şirket kapandı.

                 PATRON HIZ KESMİYOR
Fahrettin Koca durmadı. Elindeki Nisa ve Medipol hastanelerini Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı bünyesinde birleştirdi.
Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘‘Aile Doktoru” olarak ününü geliştirdi. Anne Tenzile Erdoğan’ın tedavi aşamaları, küçük kız Esra Albayrak’ın doğumları Medipol’de gerçekleşti.
Siyasete olan yakınlığın karşılıksız kalması beklenemezdi.
Medipol’ün önüne geçilemez yükselişi kısa sürede geldi.

                    VER ALLAH’IM VER
Tekel’in Unkapanı’ndaki 6 katlı 146 bin metrekarelik binası çok ucuz bedelle Medipol’e geçti.
Kadıköy’de SGK’ya ait taşınmazlar Medipol’e verildi.
Beykoz Kavacık’taki 220 bin metrekare arazinin planları Medipol’e devir konusunda uygunluk göstermeyince üzerinde defalarca değişikliğe gidildi.
2005 yılı İBB Nazım İmar Planları’nda ”Parklar, çocuk bahçeleri ve oyun alanları” fonksiyonunda görülen arsa, Fahrettin Koca farkıyla hastane alanına çevrildi.

              BAĞCILAR’DA NELER OLDU?
Sıra Bağcılar’a geldi. Önce devlet hastanesi yapılacak dendi. Kamulaştırma, istimlak dayatmalarıyla arsa üzerindeki hak sahipleri ucuz paralarla yerlerinden edildi. Ön pürüzler sırasıyla eritildi, proje kimlik değiştirdi. Devlet hastanesi fikrinden vazgeçildi. Bağcılar Belediye meclisinde 7 kere imar değişikliği kararı verildi. Rekreasyon için ayrılan yeşil alanlar bile hastanenin kullanımına tahsis edildi. İnşaat yüksekliği sınırlamasında sadece dört kat için izin vardı. Oysa, proje detaylıydı ve beşinci, altıncı katları da kapsamaktaydı. Önce katlar çıkılıyor, daha sonra ilçe belediye meclisinde kat sayısı artırma izinleri gündeme alınıp oylanıyordu. Chp’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıdı. İtirazlara ve davalara rağmen helikopter pistli, 470 yatak, 246 poliklinik oda kapasiteli dev proje 2.5 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.

                  SERVET KATLANIYOR
Fahrettin Koca’ya devletten sayısız destek geldi. Bakanın sahibi olduğu Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş’ye, 2019 yılında hazineden 220 milyon 600 bin liralık teşvik verildi. Vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası tanımlandı.
2 yıllık süre için sigorta primi işveren hissesi desteği sağlandı.
Fahrettin Koca, 2018 yılının Temmuz ayında, Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin ilk kabinesine Sağlık Bakanı olarak atandı.
Göreve geldikten sonra, yoğun şekilde tarikat mensuplarını bakanlık bünyesine kattı.
Tuncay Karabulut