15 TEMMUZ’UN CAN VEREN RÜTBELİ ASKER KAHRAMANLARI

P.Kurmay Albay Sait ERTÜRK: Istanbul Trakya tarafında bulunan 66. Zırhlı Tugay’da FETÖ taraftarlarıyla çarpışırken şehit oldu.

Albay Ertürk66. Zırhlı Tugay‘da verdiği mücadeleyle İstanbul için kilit rol oynayarak, tugayın darbe girişimine desteğini engelledi.

Albay Ertürk, Topkule 66. Zırhlı Tugayı’nda darbe girişiminde bulunan askerlere “Yaptığınız vatan hainliğidir, teslim olun” çağrısında bulunduktan sonra şehit edildi.

FETÖ mensuplarının darbe girişimini duyar duymaz harekete geçen 3. Kolordu Komutanlığı Yar Başkanı Piyade Kurmay Albay Ertürk, komutanları ve devreleriyle hemen iletişime geçti. Ertürk, evinde arkadaşı Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala ve bir astsubayla buluştu. istişarelerin ardından Ertürk’ün iki yıl önce görev yaptığı 66. Zırhlı Tugay Komutanlığının darbeye desteğinin engellenmesine karar verildi.

Ertürk ve Ala, tamamen kendi inisiyatifleriyle, yanlarına aldıkları üç polis ve üç uzman çavuşla tugaya giderek, o kara gecenin en önemli mücadelelerinden birini verdi. İki komutanın liderliğinde kurulan dörder kişilik iki tim, tankların, silahların ve askerlerin dışarı çıkmasını engelleyerek, tugay içindeki hareketlenmeyi durdurdu.

Hain askerlerin darbe yapacaklarını söyleyerek destek istedikleri Kurmay Albay Ertürk, onlara “Sizlerin yaptığı vatan hainliğidir. Vatanıma ihanet edemem. Hemen silahınızı bırakıp teslim olun” yanıtını verdi.

Bunun üzerine darbe girişimcisi bir subay, Albay Ertürk’ü silahla vurarak şehit etti.

Tugayın darbeye katılımını engelleyen Sait Ertürk, tek kurşunla şehit düşerken arkasında 8 ve 18 yaşlarında iki kız çocuğunu ve eşini bıraktı.

Çok küçük yaşlarda askerliğe sevdalanan eşi Sait Ertürk’ün, 13 yaşında Kuleli Askeri Lisesine girdiğini, bir sene okuduktan sonra İzmir’de o yıl açılan Maltepe Askeri Lisesine geçiş yaptığını anlatan Ceylan Ertürk, eşi hakkında şunları söyledi:

“Sait, çocukluktan itibaren askerliğe gönül vermiş. Askeri lisenin ardından Kara Harp Okuluna 1986’da giriyor, 1990’da mezun oluyor. Daha sonra 1999 yılında akademiyi kazanana kadar muhtelif yerlerde görev yapıyor. Dereceyle girdiği akademiden 3. olarak mezun oldu. ABD’de iki yıl yüksek lisans yaptı. Ege Ordu Komutanlığında, Genelkurmay Başkanlığında, Napoli’de NATO Karargahında, Afganistan’da görev yaptı. Eşim, gerçekten çok çalışkan, tanıdığım günden beri çok özverili çalışan, tam bir askerdi, tam bir kahramandı. Hatta şunu söyleyebilirim, birçok asker eşine söylüyordur belki ama nişanlıyız bana, ‘Benim için önce vatan, sonra annem-babam, sonra sen’ demişti. Önce algılayamamıştım ama 19 yıl süren evlilik yaşantımızda bire bir buna çok yakından şahit oldum. Gerçek bir vatanseverdi.”

Komando Kd.Bşçvş. Ömer HALİSDEMİR:

Silopi’den gelen 40 kadar ÖZEL KUVVETLER Mensubu askeri ile Ankara/GÖLBAŞI’nda bulunan ÖZEL KUVVETLER KARARGAHI’nı ele geçirmeye gelen FETÖ mensubu Hain Tuğgeneral Semih TERZİ’yi, Karargah Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın emriyle öldürdü. Çıkan çatışmada şehit oldu.

Komando Kd.Bşçvş. Ömer Halisdemir,   Türk asker. 15Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında nöbetçiyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan FETÖ yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi‘yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen Özel Kuvvet Komando assubayıdır.

Doğum tarihi20 Şubat 1974, Çukurkuyu

EşiHatice Halisdemir (e. ?–2016)

Top.Kd.Bşçvş. Bülent Aydın

Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargahı’nda darbeci askerlerle girdiği çatışmada şehit düştü. Aydın 15 Temmuz’un ilk şehidi oldu.

Bülent Aydın (1969; TaşburunIğdır – 15 Temmuz 2016; ÇankayaAnkara), Türk asker. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbe yanlısı askerler tarafından öldürülen ilk kişidir.[1]

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak‘ın koruması olarak görev yapan Topçu Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, 15 Temmuz 2016 saat 21:30 civarı Genelkurmay Karargâhı‘na Zeki Çolak ile birlikte gitmiştir. Önceden karargâhın hakimiyetini ele geçiren darbeciler, Zeki Çolak’ın içeri girmesi ile kendisini derdest ederek etkisiz hale getirmiş, dışarıda bekleyen korumalarına ise ateş açmıştır. Çıkan çatışma sonucu Bülent Aydın hayatını kaybetmiştir. Kocatepe Camii‘nde kılınan cenaze namazı sonrası Cebeci Askerî Şehitliği‘ne defnedilmiştir. 2017 yılında Iğdır Havalimanı‘na ismi verilmiştir.

15 Temmuz gecesi FETÖcü hainlerin toplantı gerekçesiyle Genelkurmay Karargahı’na davet ettiği Kuvvet Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, karargah bölgesine girdiğinde darbeci askerlerin saldırısına maruz kaldı. Çolak’ın yakın koruması olan Topçu Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, saldırıya karşılık vermek isterken öncelikle bacağından sonrasında göbek hizasında sol yanından vuruldu. Aydın, darbeci askerlerin tuzağında şehit düştü.

İLK ŞEHİT

15 Temmuz gecesi saat 21.00’de darbe girişimi içerisinde yer alan Genelkurmay Başkanlığı Emir Subayı Levent Türkkan, Org. Zeki Çolak’ı Genelkurmay Karargâhı’na toplantı gerekçesiyle davet etti. Çolak, Karargah’a hareket ederken yanında yakın koruması Bülent Aydın da vardı. Yola çıkmadan önce eşi Şahnaz Aydın ile yaklaşık 25 dakika telefonda görüşen Aydın, işinin uzadığını söyledi.

Karargâha gelen Orgeneral Salih Zeki Çolak ve ekibi, tatbikat gerekçesiyle içeri alınmadılar. Başka bir kapıdan içeri girdiklerinde güvenli bölgede askerlerin birilerini kelepçelediklerini fark ettiler. Ardından silahla girilmesi yasak olan güvenli bölgede silahlı askerlerin olduğunu görüp tehlikeyi anladılar ve çatışmaya girdiler. Aydın buradaki çatışmada ilk olarak bacağından yaralandı. Yaralı halde çatışmaya devam eden Aydın, daha sonra karın bölgesine gelen kurşunla ağır yaralandı.

OĞLUNA YADİGAR KALAN ÇANTA

”Genelkurmay’da çatışma çıktı” başlığı ile manşetlere taşınan bu olayda şehit düşen Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, 5 yıl önce emeklilik hakkını elde etmesine rağmen çalışmaya devam etti.

O gün şehit olacağını hisseden Aydın, arkadaşlarına “Bana bir şey olursa çantamı oğluma verin” demişti. Şehit askerden oğluna yadigar kalan çantada, Bülent Aydın’ın manevi değeri olan özel eşyaları vardı.

KRİTİK GÖREVLERDE YER ALDI

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın koruma astsubayı olan, iki çocuk babası Bülent Aydın, 24 yıllık görev süresi boyunca Özel Kuvvetler‘de birçok kritik noktada görev aldı. Aydın, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Genelkurmay Başkanları Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Orgeneral Hilmi Özkök, Orgeneral Hulusi Akar gibi isimlerin yakın korumalığını yapan Özel Kuvvetler vurucu tim Assubayı idi.