12 ADALARI İTALYA’YA VEREN OSMANLI HANEDANI

Osmanlı Devleti, bugün 12 Adalar olarak bilinen adaları 1912’de UŞİ Anlaşması ile İtalya’ya bırakıyor, fakat geçici olarak.
Anlaşma şartlarına uyulduğu takdirde adalar tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verilecek. Fakat şartlara uyum sağlanmıyor.

Bu yüzden 3 yıl sonra yani 1915′te Londra’da bu konu gündeme geliyor ve LONDRA Paktı denilen anlaşmada bu adaların tamamı İtalya‘ya bırakılıyor.

Bakınız itiraz eden hiçbir padişah yok. Hiç bir sultan yok. Adaları İtalya’ya bırakmakla kalmıyorlar, aynı yıl bir de Çanakkale Boğazı’na dayanıyorlar ve Çanakkale Savaşı’nı yapıyoruz.

Yani 12 Adalar önce 1912,de Uşi‘de, sonra da 1915‘de Londra‘da İtalya‘ya verilmiştir.

Osmanlı temsilcilerinden biri Rumbeyoğlu Fahreddin Bey‘dir. Bu adam kim mi? Türk milleti bir milli mücadele verirken, Kuvayı Milliye’yi kurmuşken, bu adam Kuvayı Milliye’nin karşısına Damat Ferit’in kurduğu Kuvayı İnzibatiye ile çıkan adamdır ve Yunan ordusunun yanında olmuştur. Savaş kazanılınca sürgün edilenlerin arasında yer almıştır. 12 Adaları İtalya‘ya bırakan heyetin içinde bu adam görevlendirilmişti.

Şimdi asıl olaya gelelim… *UŞİ Anlaşması’nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir ilçesidir. Bu yüzden 1912′de imzalanmış olan UŞİ Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923′te imzalanan LOZAN Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya UŞİ denmiştir.*

İşte arkadaşlar sahte kiralık tarihçiler, yani Kadir Mısıroğlu, Mustafa Armağan ve çetesi, bu durumdan faydalanıyor ve *12 Adaların Lozan Anlaşması’nda gittiğini söylüyorlar.*

Halbuki o Lozan başka, bu Lozan başka. O Lozan’da Türk tarafında bol keseden veren Osmanlı Yönetimi var, bu Lozan’da Türk tarafında Kurtuluş Savaşı veren Milliyetçi Cumhuriyet Yönetimi var. Ne yazık ki bunu bütün millete yutturdular ve böylece milletimizi Lozan barışına düşman ettiler.

*Bizim bildiğimiz Lozan Anlaşması’nda ise bilakis Ege’de BOZCAADA GÖKÇEADA gibi birçok ada yeniden Türkiye’ye geçmiştir*.

Türkiye’ye Lozan Anlaşması ile geçen bu adalar ise, son 10 yılda Yunanistan’a bırakılmıştır.

Şimdi AkMhp Koalisyon iktidarının izin vermesiyle, bugün Yunan papazların mangal yaptığı Ege adaları, uluslararası anlaşmaya göre halen daha Türklerindir.

Umulur ki bol bol paylaşılır, gruplara atılır, milletimiz bilgilendirilir…

Prof Dr Yusuf Halaçoğlu