SAPANCA, DAĞ VE GÖL TURİZMİNİN MERKEZİ

SAPANCA uzun, düzgün sahili ve temiz gölüyle, çevresinde gezebileceğiniz yerlerin fazlalığıyla, sakin bir haftasonu geçirmek için ideal bir belde. Gezilecek yerlerin birbirine olan yakınlığı sebebiyle gününüzü dolu dolu geçirmeniz mümkün.
Ankara ve İstanbul başta olmak üzere civar kentlerde yaşayanlar,yakınlığı ve bir göl ve yeşillikler beldesi olması sebebiyle son dönemde kısa süreli tatiller için Sapanca’yı tercih ediyorlar. Özellikle göl ve Kartepe civarına kurulan turistik tesisler, Maşukiye, Kırkpınar gibi yerleşim birimlerindeki tatil köyleri ve yazlıklar bu yoğun talebi rahatlıkla karşılıyor.

Sapancanın zengin florası içinde, geniş yapraklı ağaçlardan; meşe, kayın, gürgen, kestane, kızılağaç, kavak, dişbudak, ıhlamur, huş, akça ağaç ve çınar, iğne yapraklı ağaçlardan; sarıçam, kızılçam, karaçam, fıstık çamı, göknar, ladin, sedir, ardıç, selvi türleri ile onlarca değişik süs bitkisi bulunuyor.

İlçede 150 kadar süs bitkisi üretimi yapan küçük ve orta ölçekli işletme mevcut. Sapanca’ya gelen ziyaretçiler doğal ortamında görüp dokunduğu, kokladığı, ağaç ve süs bitkisini alıp yaşadığı mekanlara taşıyabilme fırsatını bulabiliyorlar.

Yeşilin bütün tonları görebileceğiniz Maşukiye, sık bitki örtüsü, birçok yürüme alanlanı, şelale, çağlayan seslerinin kuş sesleriyle bütünleştiği bir cennet bahçesi görünümünde.. Yapacağınız en güzel şey alabalık vadisinin yukarı bölümlerine tırmanmak. Lokantaların bittiği yerde toprak yol sizi istediğiniz yere götürüyor. Yol boyunca göreceğiniz meşe, kestane gibi ağaçlardan oluşan yeşil doku size arkadaşlık ediyor.

Yürüyüş iştahınızı açtıysa vadiye geri dönerek kır lokantalarında alabalık yiyebilir, yemek sonrası pınar suyuyla demlenmiş çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Kartepe. Son senelerde gelişme gösteren bir diğer bölge de Maşukiye yakınlarındaki Samanlı Dağlarından en yükseği olan Kartepe.. Nisan aylarında zirvesine tırmandıkça bembeyaz örtüsüyle sizi kucaklıyor. Burada kurulan yeni tesisler ile kış turizmi de gelişmeye başlıyor.

Gölden çıkan taptaze alabalıklar, iştah kabartıcı…Maşukiye civarındaki kır lokantalarında nefis tereyağında kızartılmış alabalıklardan tadın deriz. Ayrıca İstanbul Alabalıkevi’nin kiremitte pişmiş alabalığı ve yanında kiremitte peynir ve mantarı da haklı bir üne sahip….

Sapanca gişelerinden yaklaşık 300 metre ileride bulunan Dedeman Gölevi de zengin bir menüye sahip! Gölevinde akşam çayının yanında nefis tatlılardan tadabilirsiniz.

İstanbul’dan Sapanca’ya gelmenin en kısa yolu, ücretli TEM Otoyolu üzerinden.İzmit’ten sonra birden karşınıza çıkan Sapanca Gölü ve gölü çevreleyen yeşillik hemen içinizi açmaya başlıyor.
Otomobille yolculuk etmekten usanmış olanlar Sapanca’ya trenle keyifli bir yolculukla da ulaşabilirler.
İstanbul-Sapanca arası yaklaşık 150 km. Maşukiye ise Sapanca’ya 8 km. uzaklıkta. Sapanca kavşağından Maşukiyeye sapıyorsunuz. Tren yolculuğunu da tercih ettiyseniz Maşukiye İstasyonu’nda iniyorsunuz. İstasyon ile Maşukiye arası yaklaşık 1 km.
Ankara’dan gelecekler için de aynı imkanlar mevcuttur. Ankara-Sapanca arası 275 km.dir

Sapanca Tren İstasyonu, Sapanca ilçe merkezinin Rüstempaşa mahallesinde, Prof.Dr. Mehmet Abuç Caddesi’nde yer alıyor.
Genelde Kafkas kökenli olan Sapanca’lılar, daima güler yüzlü ve yabancıya her zaman saygılı, son derece misafirperverlikleriyle örnek oldukları söylenen insanlardır.

nOT: Bir çok kişi Sapanca’nın Adapazarı’na bağlı olduğunu söyler. Yanlıştır. Sapanca, Adapazarı’na bağlı değil, Sakarya iline bağlıdır. Adapazarı da Sapanca gibi ilçedir ve Sakarya’ya bağlıdır, ayrı bir belediyeliktir, Erenler semti gibi semt özelliğindedir. Karayolları Genel Müdürlüğünün eski ilçelik zamanında yollara yazdığı “Adapazarı” levhalarının halen değiştirilmemiş olması, yerel ilgililerin de konunun üzerine yeterli gitmemesi halkımızı bu yanlış ismin kullanılmasına yönlendirmiştir. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı TOÇOĞLU, Sakarya şehir merkezine giriş-çıkış levhalarını “SAKARYA” olarak değiştirmiş. İnşallah birileri daha uyanıpta kendisini ilgilendiren diğer levhaları da değiştirir, bu gülünç yanlışlığı düzeltir.