ÖĞÜTLER

▪ *Birinci Öğüt:*
Her yıl “Sağlık Kontrolü” yaptır. Hatta hiçbir ağrı ve rahatsızlığın olmasa bile..
▪ *İkinci Öğüt:*
Sürekli “su” iç. Hatta susamasan ve su içme isteğin olmasa dahi. Çünkü sağlık sorunlarımızın birçoğu bedenimizdeki su eksikliğindendir..
▪ *Üçüncü Öğüt:*
Düzenli spor yap. Hatta işin ve meşgalen çok olsa bile. Bedenin hareket hâlinde olmalı, normal yürüyüş ve yüzme ile olsa dahi. Kaza namazlarını kıl bitir..
▪ *Dördüncü Öğüt:*
Yemeğini azalt. Yeme hevesini terk et. Çünkü çok yemekte hiç hayır yoktur. Kendini yemekten mahrum et demiyorum; miktarını azalt..
▪ *Beşinci Öğüt:*
Mümkün olduğu kadar özel arabanı az kullan. Camiye, çarşıya, misafirliğe veya başka herhangi bir yere yaya olarak gitmeyi çoğalt…
▪ *Altıncı Öğüt:*
Öfke ve sinirden uzak dur, kızmayı ve küsmeyi terk et, işleri zorlaştırma, rahatsız edici durumlardan kaçın. Tüm bunlar; sağlığını elinden alır,moralini bozar, psikolojini ve maneviyatını altüst eder..
▪ *Yedinci Öğüt:*
Hani derler ya; “Paranı bırak güneşe, kendin gölgede otur.” Yani; Para rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürme miz için vardır, yaşayıp da sırf toplayalım diye var olmamıştır. Yani *paranın yeri “ceptir” “kalp” değildir.*
Biraz da kendin ve etrafında kiler için harca…
▪ *Sekizinci Öğüt:*
Ne birinin hasretini çek..
Ne yapamadığın bir işin hasretiyle yaşa.. Bilki.! Takdir olunandan başkası yoktur..
Hepsini aklından çıkarıp at, hatta kökten unut..
Bir tek günahlarını unutma istiğfar et..
▪ *Dokuzuncu Öğüt:*
Alçak gönüllü ol, hatta daha da mütevazi ol… Çünkü para, makam, güç, nüfuz,kibir, kendini büyük görme durumunda nimetlerin ve mülkün yok olup gider. Ancak mütevazı olduğunda herkes seni sever, Allah da senin kadrini yüceltir, makamını yükseltir. Sen kulsun.. rızık yiyicisin rezzak değilsin.. kırdığın Gönüller’i onar.. dûalar iste..
▪ *Onuncu Öğüt:*
Saçlarının ağarması ömrünün sonlarına yaklaştığın anlamında değil. Bilakis, daha güzel ve olgun bir hayatın başladığının göstergesidir. Pozitif ol…
Hatıralar oluştur, yolculuğa çık, güzel ve hayırlı şeylerle günlerini yaşamaya, gönlünü hoş tutmaya çalış..
▪ *Son Öğüt:*

Arada bir büyüklerini, akrabalarını ara, ziyaret et, anne-babanı yâd edip, geçmişlerini ziyaret için mezarlığa gitmeyi de ihmal etme..

Sigara içerek, ikinci sınıf insan seviyesine inme.

Irk, Dil, Din, Mezhep nedeniyle insanları sınıflandırmayıp, herkese eşit davran.
MAHMUT GÜL