GENERAL NECDET ÜRUĞ KİMDİR?

Türk asker, Orgeneral, 19.Genelkurmay Başkanı

        1921 yılında İstanbul‘da doğdu. Tam adı Mustafa Necdet Üruğ’dur.

Eski Genelkurmay Başkanı ve 1973 yılında 6.Cumhurbaşkanı adayı olan Org. Faruk Gürler‘in yeğenidir.

1941 yılında Kara Harp Okulundan, 1942 yılında Topçu Okulundan mezun olarak; 1948 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yaptı.

1950 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 5.Kolordu Karargâh Subaylığı, 28.Tümen 28.Topçu Alayında Batarya Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 9. Tümende Tabur Komutanlığı, 6. Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kıbrıs Silahlı Kuvvetler Teşkilat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kıbrıs Kolordusu Eğitim Grup Başkanlığı ve Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri Türk Alay Komutanlığı ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Dairesi Özel Plan Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1966 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Daire Başkanlığı yaptı.

1969 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı, Belçika/Mons‘ta Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1973 yılında Korgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı ve 15. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1977 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, 1. Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptıktan sonra, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı uhdesinde olmak üzere;

27.Ağustos.1981 – 15.Kasım.1982 tarihleri arasında Devlet Başkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği,

15.Kasım.1982 – 1.Temmuz.1983 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü.

6.Aralık.1983 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevine başlayıp, 02.Temmuz.1987 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. 18.Nisan.2021 tarihinde 100 yaşında Istanbul’da hayata gözlerini yumdu.

TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Üruğ; Fatma Nejla Üruğ ile evli olup, 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilir.

Orgeneral Necdet Üruğ, Komutanlık yaptığı birliklerde araç gereç kullanımında, ve diğer bütün harcamalarda, önce kendisi örnek olarak çok hassas davranmış olup, Genelkurmay Başkanı iken Mercedes ve Cadillac marka lüks otomobiller “fazla benzin yakıyor” diye kullanmaz, halkın kullandığı Renault-12 hizmet otomobilini makam aracı kullanırdı. Tabi ast komutanlıklar da Komutanlarını örnek alıp aynı sistemi uyguluyordu..

Orgeneral ÜRUĞ, bir hizmetin aksaması nedeniyle konuyla ilgili Tümgeneral ve Protokol Assubayını huzuruna çağırmış, Assubayı haklı bulmuş, Tümgenerali mahcup etmiş, kusurda hatır için rütbe ayrımı yapmayan, ulu bir komutan olarak saygıyla anılır..