BURSA BELEDİYE BAŞKANINA OY VEREN SEÇMENLERİN DİKKATİNE

Kürşat Karacabey
(BURSA BELEDİYE BAŞKANINA OY VERENLER, bu zevatın yaptığı müptezelliğin tarihteki yansımasına bir göz atarlar mı, acaba?)

İhanetin mi Onurun mu
MANEVİ MIRASÇILIĞI

Av. Hüseyin Özbek

İki lanetli isimle başlayalım söze. Kurtuluş Savaşının zor günleridir. Yunan ilerleyişi sürmektedir. Aralıksız 22 gün sürecek olan Sakarya Meydan Muharebesine daha 1 ay vardır. Yunan Kralı Konstantin, 22 Temmuz 1921 günü, işgallerindeki Eskişehire gelir. Küçük Asya‘yı fethe çıkan Yunan Ordusunu denetleyecektir!
Denetleme son derece başarılı geçmiştir. Büyük saldırı için gün sayan Yunan Ordusuna tarihi emrini verir: ” Ordular,Ilk hedefiniz Ankara’dır!”

Birinci Hain

El-hac Ömer Fevzi, Şeyhülislam Mustafa Sabri tarafından Bursa Müftülüğüne tayin edilir. Hem müftü hem de Hürriyet ve İtilaf Partisi Bursa Şubesi Başkanıdır. Ayrıca İngiliz Muhipleri Cemiyeti, İslam Teali Cemiyeti üyesidir. Parti ve her iki cemiyet, İngiliz beslemesidir. Ömer Fevzi;Yunan Ordusu Halifenin Ordusudur. Kasabanıza, köyünüze geldiğinde hürmette kusur etmeyin” diyen Şehülislam Mustafa Sabri‘nin güvenini boşa çıkarmaz! Bursa Müftüsü sıfatıyla, Eskişehirde bulunan Yunan Kralına tebrik telgrafı çeker. Teşrifleriyle Anadolu’yu şereflendirdiği için şükranlarını arz eder!

  TBMM Kürsüsünün Siyah Örtüsü

Yunan Ordusu, 20 Temmuz 1920’de, Osmanlının ilk Payitahtı Bursa’yı işgal eder. Yunan Komutanları, Ertuğrul Gazinin, Osman Gazinin , Orhan Gazinin kabirleri başında rövanş coşkusuyla fotoğraf çektirirp sandukaları tekmelerler! Müftü Efendi, konuklara hizmet ve hürmet telaşından olsa gerek, bu durumu es geçer!

İzmir’in işgalinin ardından Türk Milletinin yaşadığı ikinci travma, Bursa‘nın işgalidir.
TBMM Başkanlık kürsüsü siyah örtü ile kaplanır. Heyecanlı konuşmalar yapılır. Bursa, işgalden kurtuluncaya kadar örtünün kaldırılmaması için and içilir. Gerçekten de 11 Eylül 1922’de Türk Ordusu Bursa’ya girinceye kadar örtü TBMM Riyaset kürsüsünde kalacaktır!

 İkinci Hain

Mütareke İstanbul’unun paralel yargısı “Divan-ı Harbi Örfi” mahkemeleridir. İngiliz güdümlü, Damat Ferit patentli mahkemelerde adil yargılamanın esamisi okunmaz. O mahkemeler, adi yargılama yapmak, vatanseverleri, millicileri infaz etmek için kurulmuştur.

Dönemin paralel yargısının lanetli ismi Nemrut Mustafa‘dır. Süleymaniyeli Mirliva Mustafa Paşa, İngiliz Muhipleri Cemiyeti ve Kürdistan Teali Cemiyeti üyesidir. İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace Roumbold‘a; “Bu Kürt önder iyi yönetilirse, Irak’taki İngiliz yetkililerine yararlı olabilir” dedirtecek kadar İngilizlerin takdirlerini kazanmış biridir.

Nemrut Mustafa , Damat Ferit‘in güvenini boşa çıkarmayacak, Bogazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey başta olmak üzere çok sayıda masumu, savunmalarına hiç olanak vermeden bir çırpıda idam sephasına gönderiverecektir!

 Nemrut’un 10 Günlük Bursa Valiliği

Damat Ferit, Divan-ı Harbi Örfideki ilk dönem sınavını başarıyla veren Nemrut Mustafa‘yı Bursa Valiliği ile ödüllendirir. 25 Eylül 1919’da makamına kurulan Nemrut Mustafa, meşru bir taleple huzuruna çıkan şehit ailelerini aşağılayarak kovar. “Birinci Dünya Savaşı’nda şehit düşen Türk askerlerinin bırakın şehit olmayı, köpek ölüsünden farkı yoktur” der. Bu sözleri duyan Bursa ahalisinin galeyana gelip Valilik Kapısına dayanması üzerine İstanbul’a kapağı zor atar. On günlük Bursa Valiliği de böylece sona erer!

30 Ağustos

30 Ağustos 1922, 26 Ağustos ‘ta Mustafa Kemal Paşa‘nın Kocatepe‘den verdiği tarihi
emirle başlayan Büyük Taarruzun sonucun alındığı gündür. 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunan Ordusu kesin bir yenilgiye uğratılmış, savaş kapasitesi ve yeni bir cephede direnme yeteneği yok edilmiştir.

30 Ağustos Zaferinin ardından, Mustafa Kemal‘in; “TBMM Orduları, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emri, Yunan kralı Konstantin‘in Eskişehir’den Ankara’yı hedef göstermesine verilen en anlamlı cevaptır.

30 Ağustos- 9 Eylül arası, Afyon Ovası ile İzmir arasında hızlandırılmış filim şeridi gibidir. Türk Ordusu kovalamakta, Mustafa Kemal’in; “Askerlik şerefinden yoksun katiller sürüsü” dediği Yunan Ordusu, kasabaları, köyleri yakarak, sivil halkı vahşice öldürerek kaçmaktadır!

      30 Ağustosun Manevi Mirasçıları

30 Ağustos, tutsaklıktan özgürlüğe, işgal utancından, bağımsızlığın onuruna ulaşıldığı gündür. 30 Ağustos, Ertuğrul Gazinin, Osman Gazinin, Orhan Gazinin sandukalarını tekmeleyenlere en uygun cevabın verildiği gündür.

30 Ağustosun Manevi mirasçısı tekmil Türk Milletidir. Ankara‘nın, Denizli’nin Kuvvacı Müftülerinin de öyle. Ömer Fevzilerin, Mustafa Sabrilerin manevi mirasçıları kimlerdir acaba?