APTULLAH ESİRCİ kimdir?

(Türk asker, Emekli Protokol Assubayı, Köşe Yazarı, Şair)

13-05-1944 tarihinde DÜZCE/ Muncurluda dünyaya geldi.

Ebeveyni: Anne Hidayet, Baba Kazım..

13-06-1957 tarihinde SAKARYA/ Akyazı/ Küçücek İlkokulu’nda Köy Enstitüsünden yetişmiş kaliteli öğretmenlerden Azmi Köse‘nin eğitimiyle mezun oldu.

Aynı yıl, KONYA Assubay Hazırlama Askeri Ortaokulu’na girdi. (Burada öğrenci iken, Kimya Öğretmeni şair Binbaşı İsmail Hakkı YILANLIOĞLU-<MÇP’nin kurucusu<-, Türkçe Öğretmenleri Teğmen Mesut AKÇA ve ünlü yazar Asteğmen Fakir BAYKURT ’un da teşvikleriyle şiir yazmaya başladı)

30-08-1962 tarihinde ANKARA/Bakanlıklar’da (Kara Harp Okulu bitişiği) Zırhlı Birlikler (Meslek) Okulu‘ndan Tank Assubay olarak mezun oldu. (Istanbul, Davut Paşa kışlasındaki C Zırhlı Muharebe Grubu Tank Taburunda staj yaptı)

1962-65 yıllarında KARS/Sarıkamış 9.Tümen Tank Taburu Karargah Bölük Keşif Takım Komutanı.  (Burada görevde iken 5 kişilik askeri heyetle günübirlik İran’a gitti)..

1965-70 yıllarında ISTANBUL/Hadımköy 1.Zırhlı Tümen Karargah Bölük İkmal Assubayı. (Burada görevdeyken Istanbul/Sultanahmet-Cankurtaran’daki Askeri NBC OKULU’nda, Askeri Nükleer, Biyoloji, Cimya silahları savaş eğitimi alıp, Askeri NBC uzmanı oldu)
Ordu Dil Okulu İngilizce dil eğitimi kursu gördü.

1970-73 yıllarında AĞRI 12.Tümen Tank Taburu Sosyal Tesisler Kısım Amiri.

1973-76 yıllarında ÇORLU/Ulaş 61.Tümen Keşif Bölüğü İkmal Assubayı.

1976-77 yıllarında KIBRIS/ Değirmenlik Zırhlı Alay Tank Taburu İkmal Subayı (S-4)

1977-79 yıllarında ANKARA/ Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu 1‘inci Alay Tank Taburu, 1′inci Tank Bölük Assubayı.

1979 yılında Tank sınıfından, Personel sınıfına geçti ve ANKARA/ Bakanlıklarda Genelkurmay Genelsekreterliği Protokol Şubesi’nde, bizzat Genelkurmay Başkanı’nın Temsil Ağırlamasından sorumlu olan Protokol Subayı Albay Zeki ACUNAZ’ın yardımcısı Protokol Assubayı olarak tayin oldu.

1981 yılında, Nato karargahına tayin olan Albay Zeki Acunaz, çok iyi yetiştirdiği Kd.Bşçvş. Aptullah ESİRCİ‘ye, Komutan emriyle, “Temsil Ağırlama Subaylığı” görevini devretti.

Yanda Devlet Başkanı Sn. Kenan Evren ile makamında bir bayramlaşma töreni esnasında tokalaşırken görülen Assubay Aptullah Esirci, emeklilik tarihine kadar bu (Temsil /Ağırlama’dan sorumlu) Protokol Subaylığı görevini başarıyla yürüttü.

(Burada görevli iken Belçika’daki NATO Karargahına (SHAPE) ilk yurt dışı görevine giderek, Nato karargahındaki Türk Milli Gecesi Proğramını yürütme görevini almış, Ankaradan ses sanatçısı Kamil SÖNMEZ tarafından yetiştirilen 24 kişilik Türk Halk Oyunları ekibini de NATO Karargahı’na götürüp, Almanya’da bulunan Barış MANÇO ekibinin de SHAPE’de bulundurup geceye katkılarını sağladı. Kamil SÖNMEZ‘in Halk Oyunları ekibinin, Brüksel şehir meydanlarında Türk Halk Oyunları gösterisi yaptığında, seyredebilmek için Brükselliler adeta birbirini eziyorlardı. Brüksel’deki NATO Türk Grubu Komutanı Tümgeneral Özdemir KANDEMİR de Türkiye’yi tanıtıcı bu programı başarıyla yürütmesi nedeniyle Aptullah ESİRCİ‘ye Şilt ve Takdirname verdi.)

Askerlik süresince çeşitli takdirnameler aldı.

1985 yılında Emekli olup Ankarada ikamete devam etti.

1985-87 yıllarında Kürk-Derimont satışı ile, kısa süre yağ ve sabun Başbayiliği yaptı.

1987 yılında EsİnTi Ltd.Ş. sahibi olarak Ankara Gimat tesislerinin yaya kaldırımları, istinat duvarları ve Gimat Camisi’nin ikinci etap inşaatlarıyla, Şadırvan inşaatını yaptırdı.
Daha sonra 1987-2000 yıllarında İZMİR/Seferihisar’da, ANKARA/Eryaman’da, Mersin/Anamur’da inşaat müteahhitliği yaptı.

15-07-2005 Ankara’da Haberal ve Haberci gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Yanda, dünyaya geldiği köyündeki üzüm çardağı altında emeklilik resmi görülen Aptullah Esirci Evli, 1 torun dedesidir.

1 comment