ATATÜRK’ÜN İLK ÖĞRETMENLRİNDEN Hacı, ŞÜKRÜ ESİRCİ KİMDİR?

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşında işgal edilen Batum‘dan, Artvin yoluyla Girasun/ Bulancak‘ın Tepeören köyüne yerleşmiş, bir süre sonra Düzce‘ye gelip Muncurlu‘ya yerleşmiş olan Esircioğlu Ahmet‘in oğullarından Nazır‘ın oğlu olan Şükrü Esirci, Filistin Cephesinde askerlik yapan babasının 1917’de şehit olmasıyla yetim kalmış, ağabeyleri Cemal ve Ali Esirci ile birlikte hayat mücadelesi vermiştir.

İlkokul mezunu olan Şükrü ESİRCİ asker olmuş, Çavuş rütbesiyle terhis olduğu 4 yıllık askerlikten dönünce, Ulu Önder Atatürk‘ün “askerdeki çavuşlar terhis olunca, kısa bir eğitimle yeni Türk alfabesini öğrenecekler, Eğitmen olarak yetiştirilecekler ve yeni açılan 3 yıllık eğitim veren ilkokullara atanacaklar” şeklindeki emirleriyle, Arifiye Öğretmen Okulu‘na gönderilmiş, 6 aylık eğitimden sonra kendi köyü olan Muncurlu‘daki yeni açılan 3 yıllık ilkokula, yeni harflerle eğitim vermek üzere, o zamanki ünvanıyla “Eğitmen” olarak atanmıştır.
1937-43 yılları arasında ilk öğrencileri eğitip mezun eden Şükrü Esirci, daha sonra çiftçilik yapmak maksadıyla Eğitmenlikten ayrılıp 1943‘te Ali ağabeyi ile birlikte Akyazı‘nın Küçücek Köyü’ne göç etmiştir.
Nüfus kaydına göre 1912, kendi ifadesine göre 1907 doğumlu olan, 3 oğlu, 3 kızı olan Atatürk‘ün ilk öğretmenlerinden Şükrü Esirci 17.Kasım.2008 tarihinde, 95 veya 101 yaşında, hayata veda edip aramızdan ayrıldı. Naaşı, ömrünün en uzun yıllarını geçirdiği Küçücek Beldesinde toprağa verildi.